Sırayla Büyümek

Dünyada her şeyin bir sırası vardır ve sıraya uyulduğu sürece başarılı olunur. Zira sıralamanın da bir sebebi vardır. Mesela en basitinden bir yemek yapacak olsanız bile malzemeleri kafanıza göre bir anda veya karışık bir şekilde pişiremezsiniz. Pişme olarak bir birine yakın yiyecekleri belki ayni anda pişirebilirsiniz ama durum her zaman böyle değildir. Her malzemenin belli bir pişme süresi vardır ve ona göre sırayla atar yemeği yaparsınız.
Ekonomik büyüme de de durum aynen böyledir. Öyle kafanıza göre istediğinizi yapamazsınız diyemem, yaparsınız ama emin olun ki her şeyin bir birine bağlı olduğu ekonomi alanında attığınız her adımın, verdiğiniz her kararın iyi veya kötü karşılığı olacaktır. Bu nedenle her adım ve kararı kendi kanununa uygun şekilde yapmak gerekir.
Ekonomik büyüme de temel de 3 sektörden biri olan tarımla başlar. Bazılarınız tarım geri kalmışlığın, fakirliğin, güçsüzlüğün göstergesi olarak görebilir. Tabi herkes sanayi veya hizmetin iyi olduğunu da düşünebilir ancak sanayi tarım ve maden olmadan, hizmet ise sanayı olmadan olmaz denemez. Olur ama bu ancak taşıma suyuyla değirmen döndürmeye benzer. Bu şekilde kurulan sektörün ne kadar yaşayacağını siz düşünün de demeyeceğim. Burada bulunmamın sebebi bu zaten neyin neden olduğu veya neden olması gerektiğini anlatmaktır.
Şimdi tarım ve maden sanayi için, sanayi de hizmet için neden önemli sorusuna gelelim.
Tarım ve maden ki aynı başlık altında incelenirler. Sanayi sektörünün kurulup sağlamlaştırılması için tarım ve madene ihtiyaç vardır. Çünkü tarım ve maden sanayinin işleyeceği hammadde ve ara malları üretirler. Sanayiyi kurmak için gerekli sermayeyi sağlar. Düşünün İngiltere sanayi devrimini yaptığında önce kendi topraklarındaki sonra Avrupa ki sonraları Fransa ve Almanya engel olduktan sonra Hindistan, Çin, Amerika, Afrika ve en son Osmanlı’nın zaaflarını kullanarak kendi çıkarına anlaşma yapmış hammadeleri kendi ülkesine taşıyıp işledikten sonra yine bu ülkelere geri satarak zamanında dünyanın en güçlü devleti olmuştur. Tarımın ve madenin ürettiği hammadde o kadar önemlidir ki ülkeleri birinci dünya savaşı gibi bir savaşa sokuyor. Ülkeler dağılıyor, ülkeler kuruluyor. Eğer sağlam bir tarım ve madenciliğiniz yoksa dışarıdan satın almak zorunda kalırsınız, sanayiyi kurmak için yeterli sermayeyi bulamazsınız.
Hizmet sektörünü kurmak için ise sağlam bir sanayiye sahip olmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise hizmet sektörünün, sanayi sektörünün ürettiği mallara ihtiyaç duymasıdır. Bu gün en basitinden hizmet sektöründe kullanılan kalemi üretmesi için bile sanayiye ihtiyacınız vardır. Aksi halde ithal edersiniz. İthalat kan kaybına, kan kaybı ise fakirliğe sebep olur. Sanayiyi besleyen sağlam bir tarım olmadan ve hizmeti destekleyen sağlam bir sanayiniz yoksa borçlanarak büyümek zorunda kalırsınız. Bu da ülkenin her geçen gün daha fazla fakirleşmesine sebep olur.
O nedenle suyu taşımaya razı olmak yerine değirmenimizi akar suyun yanına kurmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir