Güvenli alan

Herkesin sahip olduğu ama farkında olmadığı bir alandır. Güvenli alan dediğimiz şey fiziksel bir alan değil. Kesin bir tanımı var mı bilmiyorum ama bu yazıda örnek vererek anlatmaya çalışacağım. Tabi benim bahsedeceğim güvenli alan standart bir tanım dan daha fazlası olsun diye elimden geleni yapacağım.

Güvenli alan dediğimiz şey teoride kendinizi güven de veya iyi hissettiğimiz durum ve eylemlere denir. Mesela bir çoğumuz koşma eylemini topluma açık bir yerde yapmayı göze alamaz ama yürümek normal bir şeydir. Burada yürümek güvenli alan içinde koşmak ise güvenli alan dışında kalır. Çünkü topluma açık bir yerde sizi zorlayan bir sebep olmadan koşmanız size başkalarının size bakıp bazı kötü yorumlar yapacağını düşündürür. Hissettiğiniz bir tehlike anı ki genel olarak sizi zorlayan bir sebep diyelim. Zorlayan ve sizi koşmak zorunda bırakan durumlarda çevredekilerin ne diyeceğinizi düşünecek fırsat bulamazsınız. Ancak normal bir zamanda yürümeniz sizi rahat ve iyi hissettirir çünkü bu çok normal bir şeydir ve hiç kimse yürüdüğünüz için kötü bir yorumda bulunmaz. En azından siz böyle düşünüyorsunuz. Tabi bu basit bit örnektir. İnsanların hayatların da bu gibi bir çok güvenli alanı vardır. Aile, okul, iş vb her şey de bir güvenli alanınız vardır. Evinizin içinde bile güvenli alanınız vardır. Mesela sizin için odanız, anneniz için mutfağı ve babanız için oturma odası güvenli alan olabilir. Gerekmedikçe o alan terk edilmek istenmez. İş hayatınızda en iyi bildiğiniz işi en iyi şekilde yapmak istemeniz de sizin güvenli alanınızdır. Mecbur kalmadıkça risk almaz, yeni bir iş veya aynı işte yeni bir yöntem bulmak yada uygulamak istemezsiniz. Psikolojik olarak da kendi kafanızda bir güvenli alan oluşturursunuz. Bir problemle veya sıkıntıyla karşılaştığınızda hemen güvenli alana çekilip o sorunun geçmesini beklemeye başlarsınız. Müzik dinlemek, kitap okumak, bir yerlerde tek başınıza oturmak, uyumak, oyun oynamak vb. Bunu istediğiniz kadar arttırabilirsiniz. Kişiden kişiye değişir. Durum duygusal bazlı olduğundan kadınlarda daha fazla göz önündedir ama pek gösterilmese de erkekler de de az görülen bir şey olduğunu söyleyemem.

Tabi güvenli alan ev hayatında bir sıkıntıya sebep olmaya bilir ama iş veya psikolojik olarak bakıldığında güvenli alan bazen sıkıntılara sebep olabiliyor.

Güvenli alan iyi bir şey gibi görülebilir ama bakıldığında iş hayatında güvenli alanın çok fazla kullanılması gelişimi, gelişime açıklığı, risk almayı önleyebiliyor. Bu da sürekli gelişerek değişen ve her geçen gün risk alarak mücadele etmenin öneminin arttığı dünyamızda yerinde saymak, geride kalarak zamanla eriyip yok olmak demektir. İş hayatında özellikle aile şirketlerinde yenilerin eskilerle çatışmasının en büyük sebeplerinden biri de güvenli alandır. Çünkü yeni gelenler işleri öğrendikleri yeni yöntemlerlerle yürütmek isterken eskiler ise işleri en iyi ve defalarca başarıya ulaştıran yöntemlerle yürütmek isterler ama zaman değişiyor. İnsanlar sürekli daha başarılı olmanın yollarını arıyor ve kendisini geliştirmeye çalışıyor. Bu nedenle ekonomik anlamda daha fazla risk almak ve gelişerek değişime açık olmak gerekiyor.

Psikolojik anlamda da karşılaştığınız bir zor durumla başa çıkmadığınızı anlayarak güvenli alanınıza çekilmeniz de fazla yapıldığında sizi pısırık, öz güveni düşük, içe dönük, asosyal bir insan olmanıza sebep olabilir. Güvenli alan temelde iyi bir şeydir ama fazla yapılmamalı. Ne zaman ileri çıkıp risk alarak mücadele etmeniz gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Ancak karşılaştığınız her zorlukta canınızın yanmasından ve üzülmekten korktuğunuz için kaçarsanız asla mutlu olamazsınız. Hayatınızı da yaşayamayacağınız gibi sürekli dışardan izleyip başkalarına imrenmekle yetinmek zorunda kalırsınız. Yine bu sürekli her şeyin en ortasına atlamanız gerektiği anlamına gelmez. Bu gerektiğinde doğru adımları atarak emin adımlarla gerektiğinde risk alarak ilerlemek için mücadele etmeniz gerektiği anlamına gelir. Hayır “ben o adımı atmak için uygun bir fırsat bekliyorum” demeyin. Bahane üretmeniz de sizin yenilgiyi kabul ettiğinizi gösterir.

Güvenli alan sizi güvende tutar ama siz güvende kaldığınız sürece gelişemeyeceksiniz. Güvenli alan iyidir ama sadece gerektiğinde gelişmek ve ileriye doğru hareket etmek için kırılma noktanızı bulup geçmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir