Göstergeler

Ekonomik veya iktisadi olarak geleceği tahmin etmenizi sağlayabilecek bazı göstergeler vardır. Bu göstergeler öncü, zamanında ve geciken gösterge olarak üçe ayrılır. Ekonomi alanında iş yapan hiç kimse gelecekten haber almaz ancak göstergelere bakarak gelecek dönemlerde meydana gelecek durumları bilebilirler. Tabi ki de tahminlerin hiç biri yüzde yüz isabet edecek diye bir durum yoktur. Aslında sadece ekonomi alanında değil, bir çok alanda göstergeler vardır. Mesela yağmurdan önce rüzgarın gelmesi, büyük depremden önce küçüklerinin olması, hastalandığımızda vücudumuzda bazı yerlerde normalin dışında tepkilerin olması hepsi öncü göstergeye örnek olabilir. Yağmurun yağması, Allah korusun kalp krizi geçirmek veya bir yerimizin ağrıması, büyük bir depremin olması gibi göstergeler ise geciken diyebileceğimiz göstergelerdendir. Yani artık ne kadar önlem almaya çalışırsanız çalışın başınıza gelenden kaçamazsınız. Ve alabileceğiniz acil önlemlerle zararı durduramazsınız ama meydana gelecek zararın oranını düşürebilirsiniz. Yağmurdan, kalp krizinden ve depremden sonraki gibi durumlar ise zamanında göstergelere örnektir.
İktisadi alandaki öncü göstergeler ise piyasada veya ekonomi alanındaki yükseliş veya düşüş olarak açıklanan ani dalgalanmalardır. Bu dalgalanmalar gelecekte bir ekonomik krizin habercisi niteliğindedir ki bu göstergeleri göremediğimiz zaman önlem alamayız ve sonuç kriz olur. Aslında bu ekonominin “bende bir sıkıntı var, bunu bul ve çöz” demesinin başka bir şekildir. Eğer siz bir çok insanın kendi vücudundaki bir sıkıntıyla ilgili söylediği gibi “bana bir şey olmaz, büyütülecek bir şey yok” benzeri şeyler söylerseniz, emin olun ki olur. Olmaz dediğiniz olur ve yukarı doğru hareket eden grafiğin aşağı doğru hareket ettiğini görürsünüz. Bu aşamadan sonraki durum geciken göstergelerdir ki düşüşü engelleyemezsiniz. Belki biraz yavaşlatabilir, dibe vurduktan sonra geçirilen zamanı azaltabilirsiniz ama o dip görülecektir.
Grafik aşağı inerken alacağınız önlemler ise çok geç etkisini gösterecektir. İşte bundan sonraki durumu gösteren ise zamanında göstergedir.
Gösterge olarak sadece piyasalardaki ani dalgalanmalar kabul edilmemelidir. Bir siyasetçinin konuşması, seçimler sırasında partilerin vaatleri, sonuç olarak kimin seçildiği ki; seçilen kendi vaatlerini yerine getirecek mi, ülkenin sosyal yapısındaki değişimler, güvenliği, güvenilirliği gibi hayatın içinde insanların alış verişini, yatırımını etkileyen her şey bu göstergelerin içinde bulunabilir. Yatırımcılar bizim öylesine izleyip geçtiğimiz yöneticiler, kanaat önderlerinin konuşmalarını saatlerce inceleyip geleceğe dair nasıl bir adım atılacağını tahmin etmeye çalışıyor. Öyle bir irdeliyorlar ki konuşan bile söylediğine o kadar dikkat etmemiştir.
O nedenle özellikle kanaat önderleri, idareciler, sorumluluk sahipleri gibi insanların konuşurken bile sözlerini çok dikkatli seçmeleri gerekmektedir. Göstergelere karşı dikkatli olmaları sorunun ortaya çıkmasını beklemeden hemen tedavisini yapmalıdırlar. Aksi takdirde yağmur yağacağını bilmeden dışarıya hazırlıksız çıkarsanız ıslanmadan kurtulamazsınız. Sonunda hastalanıp ölmek de olabilir. Kaderinizi havanın insafına bırakmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir