Emeklilik

Erken emeklilik konusuna değinmeden önce emekliliğin devlet nezninde ne anlama geldiğine değinmemiz gerekiyor. Emeklilik meselesini devlet halkın algıladığından daha farklı algılar. Halk emekliliği uzun bir çalışma hayatından sonra rahata ermek gibi ve emeklerinin  karşılığını almak olarak algılıyor olabilir ancak devlet bu işe biraz daha nesnel ve stratejik yaklaşır. Devlete göre emeklilik halkın yapmadığı tasarrufu kanun yoluyla yine halkın kazancından yaptığı kesintilerle yaptırmaktır. Yani işin kısacası devlet sizin paranızdan keserek size tasarruf yaptırıyor. Bu tasarrufta kendi cebinden bir şey ödemiyor yada iş verenlere bir şey ödettirmiyor. Tamamen sizin belli bir dönemde çalışarak kazandığınız gelirden belli miktarda keserek yapıyor. Tabi iş verenler bu tasarrufa edilen paraı kendileri ödüyormuş gibi gösterebilirler.  Tabi bunu belli bir süre üzerinden hedefleyerek yapıyor. Bu yaptırdığı tasarruflar sayesinde aktif çalışma hayatınızda ve emeklilik döneminizde size bazı kamu kuruşlarda size indirim yapyor ve kolaylık sağlıyor. Ancak tabi ki de bunları belli bir sınırlar içinde olması gerekiyor. Mesela hastanelerde ücretsiz olmasada şu an bildiğim kadarıyla 5 lira gibi cüzzi bir miktar karşılığında muayene olup ilaç alırkende indirip görüyorsunuz ama bazı ilaçlar ve tedaviler o kadar pahalı ki devler bunların bir kısmını karşılıyor veya hiç karşılamıyor. Emekli olduğunuzda ise belli aralıklarla tasarruf yaptğınız miktar üzerinden hesaplanmış bir ücret ödüyor.

Devlet için bu konuda halk ikiye ayrılır birincisi aktif nüfus ki bu 15 ile 65 yaş arasıdır diğeri ise pasif nüfusdur ki bu da yukarda belirttiğim yaş ve aralığı dışında kalan nüfusdur. Devlet aktif nufusun pasif nufustan daha fazla olmasını ister çünkü sizin halkın yaptığı tasarrufu alıp bir kenarda siz emekli olana kadar tutmaz alır başka alanlarda kullanır. Yani bir anlamda sizin yaptığınız tasarruf devlet için kullanılmaya hazır sıcak bir kaynak görevi görür. Emekli olduğunuzda ise devlet tasarruf kayıtlarına bakarak sosyal emeklilik kurumuna bütçeden para göndererek paranızı öder. Bu biraz da banka sistemine benzer.

Eğer çalışan yani aktif nufus emekli yani pasif nufustan fazla ise devlet kazançlı az ise devlet zarardadır. Devlet için mümkün olduğu kadar uzun bir aktif mümkün olduğu kadar pasif döneme sahip olmak gerekiyor. Yani bu kısaca şu demek oluyor. Yani bu şu demek oluyor devlet sizin daha fazla süre çalışarak emeklilik için halk arasında sigorta ödemenizi ama emekli olduk tan sonrada mümkün olduğu sürece arkada kimsei bırakmadan ölmenizi ister ve bekler. Bunu öyle düşmanlık veya kötü bir şey olarak düşünmeyin. Bu her devletin istediği bir şeydir çünkü aksi halde bütçe zarara girer. Yaşlı nufusun fazla olduğu ülke ki bunlar pasif nüfus oluyor devletin boynuna birer yük olarak yaşarlar. Aslında yaptıkları tasarrufların karşılığını alıyorlardır ancak ekonmi de işler böyle gitmiyor. Her zaman daha fazla kaynak istenir ve mümkünse hiç gider olmasın diye dua edilir. Genç ve aktif nüfus devlet için gelir anlamına gelirken yaşlı nüfus ise gider anlamına gelir.

Erken emekliliğe gelince yukarıda da anlatmaya çalıştığım gibi hiç bir devlet yada hükümet ne derseniz deyin. Az çalışıp çok yatan insanı istemez. Bu nedenle avrupa daki gelişmiş devletler bile emeklilik yaşını yüksek tutarak gelir sağlarken giderleri düşük tutuyorlar. Erken emeklilik önümüzdeki seçimler yüzünden gelir demek isterdim ama bu konu ülkeyi uzun vade de etkileyeceği için kalıcı olarak gelmez. Ancak oy toplamak amacıyla tek seferlik olarak yaşa takılanları emekli edebilirler. Yine de kesin konuşmamak lazım. Dünya hali ne olacağı belli olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir