Elon Musk Tesla özelini ele geçirmeyi planlıyor

U dönüşü yapan Elon Musk, Cuma günü geç saatlerde Tesla’nın özelini ele geçirme planından vazgeçtiğini söyledi.
Milyarder girişimci, yatırımcıların bu ayın başlarında, elektrikli otomobil üreticisini borsadan çıkarmak için fon sağladığını tweet attığında herkesi şaşırtmıştı.
Atılan bu tweet ile Tesla’nın (TSLA) hisse senedini acımasız bir yolculuğa çıkardı. Bu raporda, düzenleyicilerden ve yatırımcıların davalarından inceleme yapıldığı bildirildi. Şirketin CEO’su Musk’ın harekete geçebileceği konusu şüpheyle karşılandı. Elon Musk
“Tesla’nın dün yönetim kuruluyla görüştüm ve Tesla’nın kamuoyu için daha iyi bir yol olduğuna inanıyorum.” Dedi. “Kurulun, kabul ettiklerini belirtti.”
Musk, kalp değişiminin Tesla yatırımcılarıyla konuştuktan sonra geldiğini ve şirketin özel olarak alınmasının ilk başta düşündüğünden daha zor olacağını fark ettiğini söyledi.
“Hissedarların çoğunluğuyla konuştuğumu söylesem de Tesla’yla kalmaya devam edersek zor duruma düşeceğimizi belirterek” lütfen bunu yapma “dediler.
Musk, “Özel olarak gitme sürecinin zor olacağını biliyordum, ancak başlangıçta beklenenden daha fazla zaman alıcı ve dikkat dağıtıcı bir şey olacağı açıktır.” “Bu bir problem çünkü kesinlikle Model 3’ü rampa etmeye ve karlı olmaya odaklanmalıyız.”
Geçtiğimiz yıl içinde Tesla, Model 3’e ait en az pahalı elektrikli otomobil için üretim hedeflerini tekrar tekrar yerine getiremedi. Otomobilin seri üretilebilmesi, şirket ve CEO’su için çok önemli bir test olarak görülmüştür.
Musk, bu ayın başlarında The New York Times ile duygusal bir röportajda yaşadığı stres hakkında haftada 120 saate kadar çalıştığı “acımasız” bir yılı açıkladı. Tesla’nın işlerini yolunda tutmak için mücadele ederken uyumada sıkıntı çektiğini itiraf etti ve şirketin hisselerini düşürecek olan yatırımcıların saldırılarını savuşturmaya çalıştı.
Tesla’nın hisseleri, 7 Ağustos’ta % 11 oranını atladı. Mürettebat, şirketi özel olarak alma planını ilk kez tweetledi. Ama o zamandan beri şüpheler var gibi düşünürken bu fikir % 15’e düştü.
‘Paraya dayalı’ tweet’le ilgili sorular
Musk’ın özel olarak planını terk ettiğini açıklaması, hikayenin sonu olmayacak gibi görünüyor.
Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Musk’ın 7 Ağustos tweet’ine baktığı ve Tesla’nın özel mülkünü almak için “güvence altına alınmış” olduğunu söylediği bildiriliyor.
Musk daha sonra Suudi Arabistan’ın devlet servet fonu yetkilileriyle yapmış olduğu bir toplantıdan bahsettiğini açıkladı. Bir anlaşmanın kapatılabileceğini “hiçbir sorun olmadan” toplantıdan ayrıldığını söyledi.
Ama o hiçbir gösterge vermedi. Yine de o “güvence” fon var. ABD düzenleyicileri, yatırımcıların yanlış yönlendirilip getirilmediğini tespit etmeye çalışacaklardır.
Musk, New York Times röportajında Tesla’daki hiç kimsenin, evinden havalimanına giderken yayınlamadan önce “fon sağlandığını” tweet’i gözden geçirmediğini söyledi.
Tesla ve SEC daha önce tweet’e bildirilen soruşturma hakkında yorum yapmayı reddetti.
Cuma günü yaptığı açıklamada Musk, yatırımcılarla yaptığı son görüşmelerde, “Tesla’nın özel mülkiyeti için yeterli miktarda fon sağlandığına dair inancının güçlendiğini” söyledi.
Cuma günü yaptığı açıklamada, “tüm yatırımcılarımızı, müşterilerimizi ve çalışanlarımızı şirketimize verdiğiniz destek için teşekkür ederim.”dedi.
“Tesla’nın lider bir kamu şirketi olarak devam etmesi için inanılmaz derecede heyecanlıyım” dedi. “Bu bir ayrıcalıktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir