Elalem ne der

Ülke olarak baktığımız zaman bir çok konuda çözüme ulaşamayışımızın temel sebebi belki de sorunu kabul etmeyişimizdir. Çözümden çok başkaları, elalem, dış mihraklar, Amerika, Avrupa, halk ne der diye düşünüyoruz. Önemli olan çözüm dışında insanların ne düşündüğü oluyor. Zaten bu gün yönetimin en iyi bildiği iş çözüm üretmek yerine algı operasyonu yapmak değil mi? Bir helikopter bir kaç insansız hava aracı ve roket yapıyoruz, sonuç!? Dünyanın hakimiyiz, dünyayı idare edeceğiz, cihan imparatoruyuz, 2023 de uçacağız falan filan. Tamam yapılan ufak tefek işler var. Ufak tefek dememin sebebi başka ülkelere göre özellikle de Amerika gibi bir dev’e göre deve de bit bile olmadığındandır. Ki sürekli milli olduğu söylenen atak helikopterin gövdesi kuzey Afrika’ya, motoru ise Amerika’ya ait, yazılımı da başa ülkeyle ortaklıkla yapılıyor. Ben buna laf etmiyorum, tabi ki de ilk kez yapılan işlerde ortaklık normal algılanmalıdır ancak bizim merak ettiğimiz neden helikopterin %100 yerli olarak tanıtılmasıdır. Altay tankına 2009 dan beri motor yapılamadığı ve Almanların eline baktığımız için hala bekliyor. Kim konuşuyor? Tank mevzusunu kimler dillendiriyor? Sorsak oda her şeyi ile yerlidir.
Bu ülkede yerli olarak üretilen bir çok teknoloji ve soruna çözüm var ancak ya başkaları ne der diye veya biz yapamayız biri yardım etsin diye beklediğimizden yada başkaları daha iyi yapar dediğimizden yerimizde sayıyoruz.
Devrim arabalarını hatırlayın. Biz değil miyiz sırf benzini bittiği için yolda kalan devrim arabalarını raflara kaldıran. Uçakları toprağa gömdüğümüzü de unutmayalım.
Şimdi ülke olarak neden çok konuştuğumuz halde bir işi başaramadığımızı anladınız mı?
Biz esip gürlemeye seviyoruz. meydan okumayı, ahkam kesmeyi, kendimizle övünmeyi çok seviyoruz. Dönüp rahip olayına bakın. Bağırıp çağırdık sonuç ne oldu dolar yükseldi ve sadece doların yükselmesi sebebiyle krize girdik. Alınan önlem nedir? 100 günlük planlardan başka bir şey değil. Düşünün Çin 80 lerden sonra reform hareketleriyle bu gün Amerika’ya kafa tutacak hale geldi. Dünya gücü hale geldiler. Bir kaç sene öncesinde Çinlilere bunu söyleseniz inkar ederlerdi şimdi güçlendikten sonra kabul ediyorlar. Çünkü adamlar belli bir güce gelene kadar sessizce büyüdüler, güçlendiler ve şimdi herkes saygı duyuyor. Bizimle ise alay ediyorlar.
Yani sonuç olarak az konuşup çok çalışmak, güçlenene kadar sessiz olmak lazım. Yoksa “vururlar kafana tokmağı alırlar aklını, sen kendini ne sandın Allah’ın ahmağı” konulu filmin başrol oyuncusu oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir