Eğitim evde başlar

Eğitim çocuklarımız için çok önemli bir kavramdır. Gerek ailenin gerekse okul çocuk eğitiminde büyük bir payı vardır. Ancak çocuğun ilk eğitimi ailede başlar. Halbuki çocuğumuzun eğitim ve öğrenim eksikliğini yetersiz bulur ya da beğenmeyiz. Öğretmenleri yargılar, çocuklarımızın yanlış yaptıklarına kızarız. Çocuk ilk okula başlayabilmek için en az dört beş yaşına gelmelidir. Bunun öncesindeyse eğitim açısından aile ve okul öncesi eğitim merkezleri çok önemlidir. Küçük yaştaki bir çocuğun ilk yılları ailesi ile beraber geçirmektedir. Ailesinden iyi bir eğitim alan çocuk okul hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olarak karşımıza çıkarlar.
Bir aile olumlu özellikler ve davranışlara sahipse çocuğunda bu özellikleri sergilediğini görürüz. Her insanın olumlu davranışları dışında olumsuz davranışları da olabilir. Bu davranışlar o günkü hayatınızda olumsuz olan sebeplerde olabilir. Çalışıyorsanız iş yerinde ki bir olaya üzülmüş, sıkılmış olabilirsiniz. Evde yetiştirmeniz gereken işleri zamanında yetiştirememiş olabilirsiniz. Bunlara benzer bir çok neden oluşabilir hayatınızda. Bu olumsuz davranışları çocuklarımızın yanında asla yansıtmamamız gerekir. Çünkü çocuk siz ne yaparsanız onu yapar. Ailede onu görür hatta bu davranışı normal karşılayabilir. Çocuk için annesiyle babası onun ilk kahramanlarıdır. Kız çocukları anneleri gibi giyinmeye , saçını yapmaya, konuşmaya çalışır. Erkeklerde babaları gibi davranmaya , yürümeye, gülmeye çalışır. Aile çocuklar için ilk model örnek olurlar. Bu yüzden yapılan davranışların ya da söylenen sözlerin doğru olduğunu düşünecektir. Sigara kullanan bir ebeveynin çocuğuna zararlarından bahsetmesi ve ileride içmemesini tembihlemesi. Ebeveynin kullandığı bir argo kelimenin çocuk söylediği zaman çocuğa kızılması çocukta ebeveyne duyulan bir güvensizlik söz konusu olabilir. Ayrıca ‘’ madem zararlı siz neden içiyorsunuz/ söylüyorsunuz? ‘’ gibi hoş olmayan bakış açısı oluşur. Çocuğun yanında bir ‘’ oha ‘’ kelimesi söylenirse çocuk o kelimeyi anında hafızasına işler.
Çocuk, okul hayatına başladığında sürekli eğitim konusunda aile öğretmeniyle iletişim halinde olmalı ve yol göstermelidir. Öğretmen ailenin desteğini alabilmek için iyi ilişkiler kurmalı, çocuk hakkında bilgi edinip okulda ki çalışmalar hakkında da bilgilendirmelidir. Ailedeki ortam çocuğun okulda öğrendiklerini ya pekiştirir ya da köreltebilir. Bu iletişimi desteklemek için en sağlıklısı okul-aile toplantılarıdır. Çocuklar evde ailede gördüklerini okulda yansıtırlar. Aynı şekilde okulda gördüklerini evde yansıtırlar. Görülen yanlış bir davranışta aile ve öğretmen iletişime geçerek en doğru şekilde bu durumun önüne geçilmelidir. Ancak bu davranışı sergileyen çocuğa kızılır ceza verilirse çocuk gizli saklı bir şekilde bu davranışlarını sürdürmeye devam edebilir. İleriki yaşantısın da bu davranışlar çevresine olumsuz bir şekilde yansıma olasılığı artar. Okulda bir çocuğa olumlu davranışlar pekiştirilse de evdeki oluşan olumsuz davranışlar baskın hale gelip çocuğu köreltebilir. Çocuğun gelişimi için alınan eğitimler sıfıra düşerek yeni baştan başlanır. Her çocuğun ailesinden göreceği temel bilgiler gelecekteki başarısını oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir