Din ve Bilim

Din ve bilim tarihimizin en çok tartışılan iki farklı ilim olmasıyla beraber biz insanlar tarafından körüklenen çatışma halindeler. Bazı insanalar ikisini de kabul edip saygı duyma yoluna giderken çoğunluk hala diğer tarafı inkar edip yok etmeye çalışıyor. Her iki tarafta en iyisinin kendi tarafı olduğunu söylüyor ve karşı tarafın insanların zararına olduğunu iddia ediyor.
Peki din mi daha iyi yoksa bilim mi ? Hangisi insanoğlunun iyiliği için çalışıyor? Açıkçası bu çok büyük bir tartışma ve ben bu tartışmayı sonlandıracak bir cevaba sahip değilim. Sadece bir taraf olabilirim ve belki tartışmayı başka bir boyuta taşıma gücüne sahip bir cevabım olabilir.
Ben her iki tarafında iyi veya kötü olmasını insan oğluna bağlıyorum. Her iki ilim dalının da insan oğlu için olduğunu ama kullanım şekli, alanı, niyet iyi mi kötü olduğunu belirliyor.
Din bakıldığında insanın manevi duygularını besleyip, ahlak eğitimini sağlıyor ve neyi yapıp, neyi yapmamamız gerektiğini söylüyor. Yani doğru ve yanlışı kesin bir şekilde belirterek tartışmayı kabul etmiyor. Doğru olan kesin olarak ortadaysa tartışma olmuyor. Tartışmalar, münazaralar vs durumlar ancak doğru ve yanlışın tespiti için yapılıyor ancak bir çok grup ve cemaat olduğundan dolayı hiç kimsenin doğrusu ve yanlışı genel kanaat da kesin olarak doğru ve yanlış olarak kabul görmüyor. Din aslında insanların iyiliği için kullanılabilecekken yine insanlar tarafından şahsi çıkarlar için kullanıldığında konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanları kullanarak duygularını suistimal etmeye kadar gidiyor. Tabi ki de bu durum bir süre sonra ortaya çıkınca insanlar kullanılmışlık, kandırılmışlık hissinin doğurduğu duygularla dini kullanan insanlara değil doğrudan dinin kendisine ve yaratıcıya karşı nefret duyuyor, düşmanlık yapıyor. Aslında burada yapılması gereken sepetteki çürük elmaları temizlemekten başka bir şey değil. Ancak din kuralları kesin ve değiştirilemez olmasının yanında bazı dinlerde kurallar ağır geldiğinden dolayı bazı emir ve yasakların değiştirilmesi yoluyla dinin tahrip edilmesi, yozlaştırılmasıda meydana gelmiştir. Bu da dini insanların iyiliği için kullanması beklenen otoriteler tarafından şahsi çıkarlar için kullanılması için zemin hazırlamıştır. Dinin bu gün insanların genelinin kafasında korkulacak, uzak durulması gereken ve düşman olarak görülmesinin sebebi yine insanların insanlara yaptıkları uygulamalardır.

Bilim bir çok ayrı fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi ilim dalını içerisinde barındırır. Genel olarak insanlar da herkesin ilgilenmesi, uğraşması gereken bir ilim dalı olarak kabul görür. Çoğunluk iyi olarak kabul edilir. Ancak herkes tarafından iyi olarak kabul edilen bilimin bile iyi veya kötü olması yine insanlara bağlıdır. Belki dindeki kadar kesin ve tartışılmaz değildir ancak tartışılıyor ve kesin olmaması insanların sorgulamalarına açık olması iyi olduğu anlamına gelmiyor. Bilim dinin aksine neyi yapıp yapmayacağınızı değil, bir şeyi yapmaya karar verdiğinizde nasıl yapacağınız sorusuna cevap arayan bir ilim dalıdır. Yani karar verme işlemini gerçekleştirdikten sonraki aşamadır bilim. Teknoloji ise yapmak istenilen her şeyde işinizi kolaylaştıracak olan araç gereçi sağlar.
Tarihinde pek araştırılmasa da veya göz ardı edilmiş olsada bilim her zaman iyi değildir. Bilim insanların hayal gücüyle beslenir ve hayal gücü her öğrendiğiyle her gün daha fazla şeyi düşündürür. İnsanalar ise bir süre sonra hayal ettikleri her şeyi yapmak isterken iyi mi kötü mü olduğunu düşünemiyor. Hayal gücüne sahip olmakta iyidir ancak bu bile sizin nasıl bir insan olduğunuza bağlıdır. Eğer dünyayı yok etmeyi hayal ediyorsanız bilimi kötü amaçlı kullanacaksınız. Şüphesiz ki bilim insanoğluna çok büyük katkılarda bulunmuştur. Ancak dinin insanları kontrol etmek için bir silah olduğunu söyleyenlere ilaven biliminde insanı kontrol hatta yok etmek için kullanılabileceğini söylemek gerekiyor. Japonya’da herkesin bildiği iki şehre atılan Bombay’ı yapan bilimdi. Afrika’da çocukların üzerinde denenen çeşitli zararlı aşıları da bilim yaptı. Veya bilimin ürettiği bir zehiri akarsuya bırakarak bir şehri toptan yok edebilirsiniz. Zehirli bir gaz üreterek insanı yok etmek de mümkün. Bilimle bir çok şeyi yapabilirsiniz. Herkes kendi iyiliğini düşünerek örneğin yahudilerin dünyayım gerçek sahibi olduklarına inanıp insanlara her şeyi yapmakta kendilerini haklı görerek bilim yoluyla ürettikleri silahlarla zülüm yapmaları gibi…
Bilimin veya dinin iyi yada kötü olması tamamen biz insanoğlunun kullanım amacına göre değişir.
Bana göre din ile bilim bir birini tamamlayıcı iki ayrı ilimdir. Kadınla erkek gibi birinin eksikliği felaket oluyor. Her ikisinin de ölçülü kullanılması gerekiyor. Bilim dini açıklayabilir. Aynı şekilde din de bilimin kullanım alanını belirleyebilir. Aksi taktirde insanoğlu kendi kıyametini koparma yolunda ilerlemeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir